










Modern Sideboard and Buffet, Dining Room Cabinet with Adjustable Shelves for Kitchen, Living Room, Natural
Quickly add that needed storage and get yourself clutter-free with This kitchen sideboard cabinet. A two-tone look and elegant details add a touch of modernity to your living space. At the same time, 2 door storage cabinets provide ample storage space for your daily accessories and utensils. Customize your storage space with adjustable shelves that move to fit your needs.
Highlights:
• Roomy Storage Space: This sideboard has 2 cabinets for daily accessories, utensils, dry goods, plates, and dishes. The interior adjustable shelves are designed for high flexibility. They can be repositioned at 3 levels to accommodate items of different shapes and sizes.• Modern Style: This clean and contemporary buffet cabinet will match your interior decor, making your home chic and fresh. Embossed chevron pattern on the door panels for a cool stand-out look which won't go out of fashion
• Versatile Use: The classic and simple look blends well in a variety of stylish home setups. Use this kitchen storage cabinet as a coffee table, bar cabinet, dining room server or TV console
• Thoughtful Workmanship: Made of particleboard frame and pinewood legs for sturdiness and easy cleaning. An elevated base prevents moisture damage. The anti-tipping hardware helps prevent this kitchen cabinet from tipping over
• Kitchen Cupboard Info: Overall Dimensions: 36" W x 13.8" D x 30.5" H (91.5 x 35 x 77.4 cm). Weight Capacity: 110lbs (50 kg) (whole), 88lbs (40 kg) (top), 11lbs (5 kg) (shelf). Assembly required
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 36" x 13.8" x 30.5" |
| Weight Capacity | 110 lbs |
| Base Width | 91.5 |
| Item Weight | 51 |
| Weight Capacity Maximum | 110 |
| Ground To Item Distance | 17.7 |
Features:
| Colour | Natural Wood |
| Material | Particleboard |
| Number of Racks | 0 |
| Required Assembly | Yes |
| Room Type | Dining Room |
| Door Style | Embossed Chevron Door |
| Number of Items | 1 |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Finish Type | Painted |
| Item Shape | Rectangular |
| Top Material | Engineered Wood |
| Number of Pieces | 1 |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Base Type | Legs |
| Number of Compartments | 4 |
| Is Customizable? | No |
| Handle Material | Metal |
| Number of Drawers | 0 |
| Construction Type | Wood-framed |
| Number of Levels | 2 |
| Special Features | Adjustable Shelf |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Door Orientation | Ambidextrous |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Shelves | 4 |
| Number of Doors | 3 |
| Furniture Finish | Painted |
| Recommended Uses For Product | Crockery |
| Is Electric | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Large storage space with 2 door cabinets for holding daily accessories and utensils• Equipped with two adjustable shelves to accommodate items of various heights
• Embossed chevron pattern on the door panels for a cool stand-out look
• Can be used as a coffee table, bar cabinet, dining room server or TV console
• Fits dining room, kitchen, living room, or other limited spaces needing a bit more storage
• Made of particleboard frame and pinewood legs for sturdiness
• Anti-tipping hardware helps prevent it from tipping over
• Assembly required
Specifications:
• Colour: White, Natural• Material: Particleboard
• Overall Dimensions: 36" W x 13.8" D x 30.5" H (91.5 x 35 x 77.4 cm)
• Cabinet Inner: 22.8" W x 12.2" D x 10.6" H (58 x 31 x 27 cm)
• Weight Capacity: 110lbs (50 kg) (whole), 88lbs (40 kg) (top), 11lbs (5 kg) (shelf)
Package Includes:
• 1 x Sideboard• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Quickly add that needed storage and get yourself clutter-free with This kitchen sideboard cabinet. A two-tone look and elegant details add a touch of modernity to your living space. At the same time, 2 door storage cabinets provide ample storage space for your daily accessories and utensils. Customize your storage space with adjustable shelves that move to fit your needs.
Highlights:
• Roomy Storage Space: This sideboard has 2 cabinets for daily accessories, utensils, dry goods, plates, and dishes. The interior adjustable shelves are designed for high flexibility. They can be repositioned at 3 levels to accommodate items of different shapes and sizes.• Modern Style: This clean and contemporary buffet cabinet will match your interior decor, making your home chic and fresh. Embossed chevron pattern on the door panels for a cool stand-out look which won't go out of fashion
• Versatile Use: The classic and simple look blends well in a variety of stylish home setups. Use this kitchen storage cabinet as a coffee table, bar cabinet, dining room server or TV console
• Thoughtful Workmanship: Made of particleboard frame and pinewood legs for sturdiness and easy cleaning. An elevated base prevents moisture damage. The anti-tipping hardware helps prevent this kitchen cabinet from tipping over
• Kitchen Cupboard Info: Overall Dimensions: 36" W x 13.8" D x 30.5" H (91.5 x 35 x 77.4 cm). Weight Capacity: 110lbs (50 kg) (whole), 88lbs (40 kg) (top), 11lbs (5 kg) (shelf). Assembly required
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 36" x 13.8" x 30.5" |
| Weight Capacity | 110 lbs |
| Base Width | 91.5 |
| Item Weight | 51 |
| Weight Capacity Maximum | 110 |
| Ground To Item Distance | 17.7 |
Features:
| Colour | Natural Wood |
| Material | Particleboard |
| Number of Racks | 0 |
| Required Assembly | Yes |
| Room Type | Dining Room |
| Door Style | Embossed Chevron Door |
| Number of Items | 1 |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Finish Type | Painted |
| Item Shape | Rectangular |
| Top Material | Engineered Wood |
| Number of Pieces | 1 |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Base Type | Legs |
| Number of Compartments | 4 |
| Is Customizable? | No |
| Handle Material | Metal |
| Number of Drawers | 0 |
| Construction Type | Wood-framed |
| Number of Levels | 2 |
| Special Features | Adjustable Shelf |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Door Orientation | Ambidextrous |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Shelves | 4 |
| Number of Doors | 3 |
| Furniture Finish | Painted |
| Recommended Uses For Product | Crockery |
| Is Electric | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Large storage space with 2 door cabinets for holding daily accessories and utensils• Equipped with two adjustable shelves to accommodate items of various heights
• Embossed chevron pattern on the door panels for a cool stand-out look
• Can be used as a coffee table, bar cabinet, dining room server or TV console
• Fits dining room, kitchen, living room, or other limited spaces needing a bit more storage
• Made of particleboard frame and pinewood legs for sturdiness
• Anti-tipping hardware helps prevent it from tipping over
• Assembly required
Specifications:
• Colour: White, Natural• Material: Particleboard
• Overall Dimensions: 36" W x 13.8" D x 30.5" H (91.5 x 35 x 77.4 cm)
• Cabinet Inner: 22.8" W x 12.2" D x 10.6" H (58 x 31 x 27 cm)
• Weight Capacity: 110lbs (50 kg) (whole), 88lbs (40 kg) (top), 11lbs (5 kg) (shelf)
Package Includes:
• 1 x Sideboard• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
























