











Modern Accent Chairs with Cushioned Seat, Upholstered Linen-Feel Armchair for Bedroom, Living Room, Multicolored
Are you wondering where to place it? Put our accent chairs in the corners of your living room, guest bedroom, and sunroom, where you can relax while enjoying a cocktail or as an extra chair at your next party. The options are endless. It has a wide seat design with thick padding for optimal sitting comfort. Its simple design and linen-touch fabric evoke elegant charm, making this small accent chair a beautiful and bold addition you'll love to have in your home.
Highlights:
• Add Elegance to Your Home: Make your style stand out in the simplest way possible. The brown rubberwood legs and the combination of linen-touch fabric make this living room chair a stunning piece.• Always Comfortable: Nothing is worse than an attractive chair that is uncomfortable to sit on. This sofa chair gives you the softness and comfort you deserve with its breathable linen-feel fabric, thick padded seat, and back.
• Sturdy Structure: A solid and stable rubberwood arms and legs ensures the strength and balance of the bedroom chair. Also, the adjustable feet are designed for levelling on uneven floors.
• Wide Applications: You can relax with a book and a cup of hot tea in a private corner of your bedroom with this armchair. You can also add it as an extra seat in your living room. Gather your friends and talk about the "good days" while relaxing in comfort and style.
• Arm Chair Information: Overall Dimensions: 26" W x 26.8" D x 30.3" H (66 x 68 x 77 cm). Weight Capacity: 330 lbs. (150 kg.). Assembly is required.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 26" W x 26.8" D x 30.3" H |
| Weight Capacity | 330 lbs |
| Seat Height | 41 |
| Seat Length | 56 |
| Item Weight | 23.32 |
| Seat Back Interior Height | 40.5 |
| Maximum Weight Recommendation | 330 |
| Arm Height | 16 |
Features:
| Colour | Multicolored |
| Material | Polyester |
| Back Style | Cushion Back |
| Arm Style | Wood Arms |
| Are batteries included? | No |
| Seat Depth | 48 |
| Care Instructions | Wipe Clean |
| Are batteries required? | No |
| Special Features | Arm Rest/Wood Legs/Thick Padding/Adjustable Feet |
| Recommended Uses For Product | Reading/Relaxing/Office |
| Furniture Finish | Rubberwood |
| Item Shape | Rectangular |
| Room Type | Living Room/Bedroom/Dining Room/Office/Study Room |
| Age Range Description | Adult |
| Fill Material | Foam |
| Seat Material | Polyester |
| Finish Type | Painted |
| Number of Items | 1 |
| Pattern | Solid |
| Style | Modern |
| Surface Recommendation | Hard Floor |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Required Assembly | Yes |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Breathable linen-feel fabric resists wrinkles and deformation• Place it wherever you want, whether it is in the living room, bedroom, or dining room
• Deep foam padding throughout for comfortable sinking
• Adjustable feet keep stable on uneven ground
• Rubberwood armrests and legs ensure reliable strength when in use
• Simple assembly is required
Specifications:
• Colour: Multicolored• Materials: Polyester, Foam, Rubberwood
• Overall Dimension: 26" W x 26.8" D x 30.3" H (66 x 68 x 77 cm)
• Seat Size: 22" W x 18.9" D x 16.1" H (56 x 48 x 41 cm)
• Backrest Size: 21.7" W x 3.1" D x 15.9" H (55 x 8 x 40.5 cm)
• Weight Capacity: 330 lbs. (150 kg.)
Package Includes:
• 1 x Accent Chair• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Are you wondering where to place it? Put our accent chairs in the corners of your living room, guest bedroom, and sunroom, where you can relax while enjoying a cocktail or as an extra chair at your next party. The options are endless. It has a wide seat design with thick padding for optimal sitting comfort. Its simple design and linen-touch fabric evoke elegant charm, making this small accent chair a beautiful and bold addition you'll love to have in your home.
Highlights:
• Add Elegance to Your Home: Make your style stand out in the simplest way possible. The brown rubberwood legs and the combination of linen-touch fabric make this living room chair a stunning piece.• Always Comfortable: Nothing is worse than an attractive chair that is uncomfortable to sit on. This sofa chair gives you the softness and comfort you deserve with its breathable linen-feel fabric, thick padded seat, and back.
• Sturdy Structure: A solid and stable rubberwood arms and legs ensures the strength and balance of the bedroom chair. Also, the adjustable feet are designed for levelling on uneven floors.
• Wide Applications: You can relax with a book and a cup of hot tea in a private corner of your bedroom with this armchair. You can also add it as an extra seat in your living room. Gather your friends and talk about the "good days" while relaxing in comfort and style.
• Arm Chair Information: Overall Dimensions: 26" W x 26.8" D x 30.3" H (66 x 68 x 77 cm). Weight Capacity: 330 lbs. (150 kg.). Assembly is required.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 26" W x 26.8" D x 30.3" H |
| Weight Capacity | 330 lbs |
| Seat Height | 41 |
| Seat Length | 56 |
| Item Weight | 23.32 |
| Seat Back Interior Height | 40.5 |
| Maximum Weight Recommendation | 330 |
| Arm Height | 16 |
Features:
| Colour | Multicolored |
| Material | Polyester |
| Back Style | Cushion Back |
| Arm Style | Wood Arms |
| Are batteries included? | No |
| Seat Depth | 48 |
| Care Instructions | Wipe Clean |
| Are batteries required? | No |
| Special Features | Arm Rest/Wood Legs/Thick Padding/Adjustable Feet |
| Recommended Uses For Product | Reading/Relaxing/Office |
| Furniture Finish | Rubberwood |
| Item Shape | Rectangular |
| Room Type | Living Room/Bedroom/Dining Room/Office/Study Room |
| Age Range Description | Adult |
| Fill Material | Foam |
| Seat Material | Polyester |
| Finish Type | Painted |
| Number of Items | 1 |
| Pattern | Solid |
| Style | Modern |
| Surface Recommendation | Hard Floor |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Required Assembly | Yes |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Breathable linen-feel fabric resists wrinkles and deformation• Place it wherever you want, whether it is in the living room, bedroom, or dining room
• Deep foam padding throughout for comfortable sinking
• Adjustable feet keep stable on uneven ground
• Rubberwood armrests and legs ensure reliable strength when in use
• Simple assembly is required
Specifications:
• Colour: Multicolored• Materials: Polyester, Foam, Rubberwood
• Overall Dimension: 26" W x 26.8" D x 30.3" H (66 x 68 x 77 cm)
• Seat Size: 22" W x 18.9" D x 16.1" H (56 x 48 x 41 cm)
• Backrest Size: 21.7" W x 3.1" D x 15.9" H (55 x 8 x 40.5 cm)
• Weight Capacity: 330 lbs. (150 kg.)
Package Includes:
• 1 x Accent Chair• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
























