










Mid-Century Modern Accent Chair Retro Fabric Armchair Wooden Arm Upholstered Lounge Chair for Living Room Cream White
If you are looking for lovely and comfortable waiting room chairs to sit near your table, then this beautiful designer armchair is what you are looking for. This decorative seat is handcrafted with solid rubberwood legs and foam-filled cushions to add a decorative and warm touch to your home. Get a practical and beautiful decoration. You'll love this living room chair.
Highlights:
• Elegant Pattern Dining Chair: The elegant accent chair will fit your interior style. It will be a beautiful decoration that will enhance the beauty of your house.• Versatile Use: This leisure chair works excellently on multiple occasions. It will be a great chair for bedroom, living room, study, corner and entrance.
• Comfortable Arm Chair: Its sponge-padded cushion offers an excellent seating experience. It also has armrests to give you more support. The breathable fabric surface is great for year-round use.
• Stable Material: This bedroom chair has a quality rubberwood frame that offers high stability and long durability, providing a secure position on the floor.
• Accent Chair Dimensions: Overall Dimensions: 27" W x 30.9" D x 29.5" H (68.5 x 78.5 x 75 cm). Weight Capacity: 264 lbs (120 kg).
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 27" x 30.9" x 29.5" |
| Weight Capacity | 264 lbs |
| Seat Height | 42 |
| Seat Length | 55 |
| Item Weight | 24.3 |
| Seat Back Interior Height | 45.5 |
| Chair Backrest Width | 54.5 |
| Maximum Weight Recommendation | 264 |
| Arm Height | 59 |
Features:
| Colour | Cream White |
| Material | Linen Fabric |
| Back Style | Cushion Back |
| Arm Style | With-arms |
| Is Foldable | No |
| Are batteries included? | No |
| Seat Depth | 50 |
| Care Instructions | Wipe Clean |
| Are batteries required? | No |
| Special Features | Arm Rest |
| Recommended Uses For Product | Relaxing |
| Furniture Finish | Rubberwood |
| Item Shape | Rectangular |
| Room Type | Living Room |
| Age Range Description | Adult |
| Cushion Style | Boxed Edge |
| Fill Material | Sponge |
| Seat Material | Polyester |
| Finish Type | Varnished |
| Number of Items | 1 |
| Style | Modern |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Included Throw Pillow Quantity | 0 |
| Surface Recommendation | Hard Floor |
| Leg Style | Tilted Leg |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Required Assembly | Yes |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• The elegantly designed accent chair is a beautiful decoration to light up your home• It can be used in the living room, dining room, bedroom, study room, office, entrance, and bedroom use
• Sponge-padded cushions give you an excellent sitting experience
• Its back and armrests provide additional support
• Its breathable linen surface makes it great for use throughout the year
• Quality rubberwood legs give you high stability
• Assembly required
Specifications:
• Colour: Cream White• Materials: Linen Fabric, Sponge, Rubber Wood
• Overall Dimensions: 27" W x 30.9" D x 29.5" H (68.5 x 78.5 x 75 cm)
• Seat Size: 21.7" W x 19.7" D (55 x 50 cm)
• Seat Height: 16.5" (42 cm)
• Weight Capacity: 264 lbs (120 kg)
• Lable: 835-288V00CW
Package Includes:
• 1 x accent chair• 1 x manual
Package Quantity: 1.0
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
If you are looking for lovely and comfortable waiting room chairs to sit near your table, then this beautiful designer armchair is what you are looking for. This decorative seat is handcrafted with solid rubberwood legs and foam-filled cushions to add a decorative and warm touch to your home. Get a practical and beautiful decoration. You'll love this living room chair.
Highlights:
• Elegant Pattern Dining Chair: The elegant accent chair will fit your interior style. It will be a beautiful decoration that will enhance the beauty of your house.• Versatile Use: This leisure chair works excellently on multiple occasions. It will be a great chair for bedroom, living room, study, corner and entrance.
• Comfortable Arm Chair: Its sponge-padded cushion offers an excellent seating experience. It also has armrests to give you more support. The breathable fabric surface is great for year-round use.
• Stable Material: This bedroom chair has a quality rubberwood frame that offers high stability and long durability, providing a secure position on the floor.
• Accent Chair Dimensions: Overall Dimensions: 27" W x 30.9" D x 29.5" H (68.5 x 78.5 x 75 cm). Weight Capacity: 264 lbs (120 kg).
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 27" x 30.9" x 29.5" |
| Weight Capacity | 264 lbs |
| Seat Height | 42 |
| Seat Length | 55 |
| Item Weight | 24.3 |
| Seat Back Interior Height | 45.5 |
| Chair Backrest Width | 54.5 |
| Maximum Weight Recommendation | 264 |
| Arm Height | 59 |
Features:
| Colour | Cream White |
| Material | Linen Fabric |
| Back Style | Cushion Back |
| Arm Style | With-arms |
| Is Foldable | No |
| Are batteries included? | No |
| Seat Depth | 50 |
| Care Instructions | Wipe Clean |
| Are batteries required? | No |
| Special Features | Arm Rest |
| Recommended Uses For Product | Relaxing |
| Furniture Finish | Rubberwood |
| Item Shape | Rectangular |
| Room Type | Living Room |
| Age Range Description | Adult |
| Cushion Style | Boxed Edge |
| Fill Material | Sponge |
| Seat Material | Polyester |
| Finish Type | Varnished |
| Number of Items | 1 |
| Style | Modern |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Included Throw Pillow Quantity | 0 |
| Surface Recommendation | Hard Floor |
| Leg Style | Tilted Leg |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Required Assembly | Yes |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• The elegantly designed accent chair is a beautiful decoration to light up your home• It can be used in the living room, dining room, bedroom, study room, office, entrance, and bedroom use
• Sponge-padded cushions give you an excellent sitting experience
• Its back and armrests provide additional support
• Its breathable linen surface makes it great for use throughout the year
• Quality rubberwood legs give you high stability
• Assembly required
Specifications:
• Colour: Cream White• Materials: Linen Fabric, Sponge, Rubber Wood
• Overall Dimensions: 27" W x 30.9" D x 29.5" H (68.5 x 78.5 x 75 cm)
• Seat Size: 21.7" W x 19.7" D (55 x 50 cm)
• Seat Height: 16.5" (42 cm)
• Weight Capacity: 264 lbs (120 kg)
• Lable: 835-288V00CW
Package Includes:
• 1 x accent chair• 1 x manual
Package Quantity: 1.0
























