










Metal Queen Platform Bed Frame with Headboard, Steel Slat Support, Underbed Storage, No Box Spring Needed, Easy Assembly
Make dream times wonderful with this queen bed frame with headboard . The modern style makes it suitable for practically any bedroom space with various interior decors. Made from powder-coated steel frame with 12 slats and central legs to keep you supported. Comes with spacious under-bed gap, giving you handy and out-of-sight storage space to keep bedroom tidy and neat. HOMCOM is here to elevate your sleep experience and help everyone to enjoy your own nighttime.
Highlights:
• Artistic Design: This queen bed frame boasts a patterned headboard and footboard, adding artistic flair to your sleep space. The 38.6"(98cm) high headboard doubles as a cosy backrest for reading or browsing social media with the support of soft pillows• Stable Structure & Noise-Free: Made of strong powder-coated steel with 12 slats and central legs, this queen bed frame ensures a load capacity of 726 lbs (330 kg). The non-squeaky steel support slats create a peaceful atmosphere for a restful sleep
• 11" (28 cm) Under-Bed Storage: Maximise storage in small rooms with lots of space under this queen platform bed frame, great for storing boxes, suitcases and more
• Foot Pads: To minimise unwanted noise and prevent floor scratches, this queen size bed frame is designed with foot pads for added protection and noise reduction
• Simple Assembly: Save time and hassle with our conveniently packaged box. This queen size bed frame contains all the necessary parts, hardware and specific instructions for a simple setup process
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 60.8" W x 82.7" D x 38.6" H |
| Weight Capacity | 726 lbs |
| Item Weight | 39 lbs |
| Maximum Weight Recommendation | 726 lbs |
| Item Length Longer Edge | 210 Centimeters |
| Compatible With Mattress Size | 153 x 203 cm |
| Ground To Item Distance | 28 Centimeters |
Features:
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Frame Material | Metal |
| Furniture Finish | Powder Coated |
| Special Features | Squeak Resistant |
| Style | Modern |
| Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| Are batteries required? | No |
| Item Shape | Rectangular |
| Target Audience | Unisex |
| Pattern | Solid |
| Required Assembly | Yes |
| Finish Type | Powder Coated |
| Form Factor | Metal |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Non-squeaky structure provides you with a quality sleeping atmosphere• Equipped with tall headboard and footboard for beauty and back support
• Fit standard queen mattresses 60.2" x 79.9" (153 x 203cm), including memory foam, latex, hybrid and spring types
• This queen bed frame with headboard requires simple assembly
• Protective foot pad prevent your floor from damaged
• Can be used as a temporary bed in guest room, also a great gift option
Specifications:
• Colour: White• Material: Steel
• Overall Dimension: 60.8" W x 82.7" D x 38.6" H (154.5 x 210 x 98 cm)
• Suitable Mattress Size: 60.2" W x 79.9" D (153 x 203 cm) (queen size)
• Bed Size: 60.2" W x 79.9" D x 12.6" H (153 x 203 x 32 cm)
• Headboard Size: 60.8" W x 38.6" H (154.5 x 98 cm)
• Footboard Size: 60.8" W x 23.6" H (154.5 x 60 cm)
• Under Bed Gap: 11" (28 cm)
• Weight Capacity: 726 lbs (330 kg)
Package Includes:
• 1 x Bed Frame• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make dream times wonderful with this queen bed frame with headboard . The modern style makes it suitable for practically any bedroom space with various interior decors. Made from powder-coated steel frame with 12 slats and central legs to keep you supported. Comes with spacious under-bed gap, giving you handy and out-of-sight storage space to keep bedroom tidy and neat. HOMCOM is here to elevate your sleep experience and help everyone to enjoy your own nighttime.
Highlights:
• Artistic Design: This queen bed frame boasts a patterned headboard and footboard, adding artistic flair to your sleep space. The 38.6"(98cm) high headboard doubles as a cosy backrest for reading or browsing social media with the support of soft pillows• Stable Structure & Noise-Free: Made of strong powder-coated steel with 12 slats and central legs, this queen bed frame ensures a load capacity of 726 lbs (330 kg). The non-squeaky steel support slats create a peaceful atmosphere for a restful sleep
• 11" (28 cm) Under-Bed Storage: Maximise storage in small rooms with lots of space under this queen platform bed frame, great for storing boxes, suitcases and more
• Foot Pads: To minimise unwanted noise and prevent floor scratches, this queen size bed frame is designed with foot pads for added protection and noise reduction
• Simple Assembly: Save time and hassle with our conveniently packaged box. This queen size bed frame contains all the necessary parts, hardware and specific instructions for a simple setup process
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 60.8" W x 82.7" D x 38.6" H |
| Weight Capacity | 726 lbs |
| Item Weight | 39 lbs |
| Maximum Weight Recommendation | 726 lbs |
| Item Length Longer Edge | 210 Centimeters |
| Compatible With Mattress Size | 153 x 203 cm |
| Ground To Item Distance | 28 Centimeters |
Features:
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Frame Material | Metal |
| Furniture Finish | Powder Coated |
| Special Features | Squeak Resistant |
| Style | Modern |
| Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| Are batteries required? | No |
| Item Shape | Rectangular |
| Target Audience | Unisex |
| Pattern | Solid |
| Required Assembly | Yes |
| Finish Type | Powder Coated |
| Form Factor | Metal |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Non-squeaky structure provides you with a quality sleeping atmosphere• Equipped with tall headboard and footboard for beauty and back support
• Fit standard queen mattresses 60.2" x 79.9" (153 x 203cm), including memory foam, latex, hybrid and spring types
• This queen bed frame with headboard requires simple assembly
• Protective foot pad prevent your floor from damaged
• Can be used as a temporary bed in guest room, also a great gift option
Specifications:
• Colour: White• Material: Steel
• Overall Dimension: 60.8" W x 82.7" D x 38.6" H (154.5 x 210 x 98 cm)
• Suitable Mattress Size: 60.2" W x 79.9" D (153 x 203 cm) (queen size)
• Bed Size: 60.2" W x 79.9" D x 12.6" H (153 x 203 x 32 cm)
• Headboard Size: 60.8" W x 38.6" H (154.5 x 98 cm)
• Footboard Size: 60.8" W x 23.6" H (154.5 x 60 cm)
• Under Bed Gap: 11" (28 cm)
• Weight Capacity: 726 lbs (330 kg)
Package Includes:
• 1 x Bed Frame• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
























