











Lockable File Cabinet, Steel Filing Cabinet on Wheels for Legal, A4, Letter Size, with Pencil Tray for Home Office
A classic piece for every office area: bring This filing cabinet into your space to keep it neat and paperwork organized. Made from cold rolled steel, the structure is solid and strong, making it suitable for everyday use. It's crafted into a two-drawer design, giving plenty of storage room, with a removable stationery tray and hanging rod for files. With five wheels to move around easily, this storage cabinet with drawers is finished with a lock for security.
Highlights:
• Flexible Office Cabinet: Drawers accommodate hanging A4, letters, and legal-sized files. A removable partition to keep the files in place when the drawer is not full and can also be adjusted to classify files, while a removable pencil tray to store rubbers, books, and other small items.• Easy Movement: This printer stand with 5 universal wheels ensure easy movement. An extra support caster is located under the drawer to prevent tipping
• Extra Security: This metal storage cabinet includes a central locking system that secures all drawers with a single turn of the key (two keys included).
• Cold Rolled Steel Structure: It's tougher than standard steel, meaning this printer table is suitable for daily use from you and work colleagues.
• Office Drawer Info: Overall Dimension: 15.4" W x 18.9" D x 19.1" H (39 x 48 x 48.5 cm). Fully assembled, only the wheels need to be installed.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 15.4" x 18.9" x 19.1" |
| Weight Capacity | 88 lbs |
| Base Width | 39 |
| Item Weight | 33 |
| Weight Capacity Maximum | 88 |
| Ground To Item Distance | 4 |
Features:
| Colour | Black |
| Material | Cold Rolled Steel |
| Required Assembly | No |
| Drawer Type | Side Mount |
| Room Type | Home Office/Study |
| Number of Items | 1 |
| Assembly Instructions | Already Assembled |
| Finish Type | Painted |
| Item Shape | Rectangular |
| Top Material | Steel |
| Number of Pieces | 1 |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Base Type | Wheels |
| Number of Compartments | 2 |
| Lock Type | Key |
| Style | Modern |
| Is Customizable? | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Construction Type | Ordinary |
| Special Features | Lockable/Cold Rolled Steel Frame/Movable/For Legal |
| Back Material Type | Alloy Steel |
| Frame Material | Metal |
| Number of Doors | 1 |
| Furniture Finish | Painted |
| Package Type | "" |
| Recommended Uses For Product | Files & Folders |
| Installation Type | Freestanding |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Middle wheel to prevent unit tipping over when drawers are open. Two wheels are lockable• Hanging rod in bottom drawer, perfect for suspending folders
• Removable pencil tray for holding stationery
• Can be locked for security - comes with two keys
• Tough steel structure, perfect for constant everyday use
• Fully assembled, only the wheels need to be installed
Specifications:
• Colour: Black• Material: Cold Rolled Steel
• Overall Dimension: 15.4" W x 18.9" D x 19.1" H (39 x 48 x 48.5 cm)
• Pencil Tray: 12.6" W x 3.1" D (32 x 8 cm)
• Drawer Inner Size: 12.6" W x 17.5" D x 2.8" H (32 x 44.5 x 7 cm) (upper), 12.6" W x 17.5" D x 9.4" H (32 x 44.5 x 24 cm) (lower)
• Weight Capacity: 11lbs/5kg (each drawer), 88lbs/40kg (total)
Package Includes:
• 1 x Filling Cabinet• 2 x Keys
• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic piece for every office area: bring This filing cabinet into your space to keep it neat and paperwork organized. Made from cold rolled steel, the structure is solid and strong, making it suitable for everyday use. It's crafted into a two-drawer design, giving plenty of storage room, with a removable stationery tray and hanging rod for files. With five wheels to move around easily, this storage cabinet with drawers is finished with a lock for security.
Highlights:
• Flexible Office Cabinet: Drawers accommodate hanging A4, letters, and legal-sized files. A removable partition to keep the files in place when the drawer is not full and can also be adjusted to classify files, while a removable pencil tray to store rubbers, books, and other small items.• Easy Movement: This printer stand with 5 universal wheels ensure easy movement. An extra support caster is located under the drawer to prevent tipping
• Extra Security: This metal storage cabinet includes a central locking system that secures all drawers with a single turn of the key (two keys included).
• Cold Rolled Steel Structure: It's tougher than standard steel, meaning this printer table is suitable for daily use from you and work colleagues.
• Office Drawer Info: Overall Dimension: 15.4" W x 18.9" D x 19.1" H (39 x 48 x 48.5 cm). Fully assembled, only the wheels need to be installed.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 15.4" x 18.9" x 19.1" |
| Weight Capacity | 88 lbs |
| Base Width | 39 |
| Item Weight | 33 |
| Weight Capacity Maximum | 88 |
| Ground To Item Distance | 4 |
Features:
| Colour | Black |
| Material | Cold Rolled Steel |
| Required Assembly | No |
| Drawer Type | Side Mount |
| Room Type | Home Office/Study |
| Number of Items | 1 |
| Assembly Instructions | Already Assembled |
| Finish Type | Painted |
| Item Shape | Rectangular |
| Top Material | Steel |
| Number of Pieces | 1 |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Base Type | Wheels |
| Number of Compartments | 2 |
| Lock Type | Key |
| Style | Modern |
| Is Customizable? | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Construction Type | Ordinary |
| Special Features | Lockable/Cold Rolled Steel Frame/Movable/For Legal |
| Back Material Type | Alloy Steel |
| Frame Material | Metal |
| Number of Doors | 1 |
| Furniture Finish | Painted |
| Package Type | "" |
| Recommended Uses For Product | Files & Folders |
| Installation Type | Freestanding |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Middle wheel to prevent unit tipping over when drawers are open. Two wheels are lockable• Hanging rod in bottom drawer, perfect for suspending folders
• Removable pencil tray for holding stationery
• Can be locked for security - comes with two keys
• Tough steel structure, perfect for constant everyday use
• Fully assembled, only the wheels need to be installed
Specifications:
• Colour: Black• Material: Cold Rolled Steel
• Overall Dimension: 15.4" W x 18.9" D x 19.1" H (39 x 48 x 48.5 cm)
• Pencil Tray: 12.6" W x 3.1" D (32 x 8 cm)
• Drawer Inner Size: 12.6" W x 17.5" D x 2.8" H (32 x 44.5 x 7 cm) (upper), 12.6" W x 17.5" D x 9.4" H (32 x 44.5 x 24 cm) (lower)
• Weight Capacity: 11lbs/5kg (each drawer), 88lbs/40kg (total)
Package Includes:
• 1 x Filling Cabinet• 2 x Keys
• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
























