










Kids Toy Storage Organizer with 11 Bins, Moveable Cabinet, Top Shelves, 3 Stickers, for Nursery, Playroom, White
Is clutter and mess becoming a problem? That's a thing of the past with This kids storage unit. It features 11 fabric bins to keep toys, books and more in order. Made from smooth, easy-to-clean P2 MDF board, it's stable and balanced. Its kid-friendly height lets children get their own things and, importantly, put them back. It also includes three fun stickers to add personality and create a fun atmosphere in any space. No more scattered items—just a clean, organized room.
Highlights:
• Spacious Storage: This toy shelf features a large top shelf divided into two sections, 11 fabric bins, and a storage cabinet – great for keeping toys, books, and other loose items organized• Customizable: Comes with three fun stickers to decorate the toy storage shelf, adding personality and creating a vibrant atmosphere
• Solid and Easy to Clean: Made from P2 MDF board, this kids shelf is strong and stable, whilst its smooth surface can be wiped clean easily
• Child-Friendly Design: At a low height of 80cm, the kids toy shelf enables children to easily reach and put things back, helping them develop independence while tidying up and organizing their space.
• Toy Shelf Organizer Dimensions: 41.3" L x 11.8" W x 31.5" H. Weight Capacity: Each Drawer: 1 lb. Total: 44lbs. Recommended Age: 3-8 years. Assembly Required.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 41.3" L x 11.8" W x 31.5" H |
| Weight Capacity | 44 lbs |
| Weight Capacity Maximum | 44 lbs |
| Item Weight | 43 lbs |
Features:
| Colour | White |
| Material | MDF |
| Item Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 6 |
| Care Instructions | Wipe with damp cloth |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Finish Type | Painted |
| Shelf Type | Storage System Shelf |
| Are batteries required? | No |
| Special Features | Detachable/Durable/Space Saving |
| Required Assembly | Yes |
| Are batteries included? | No |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Product Name | Toy organizer |
| Number of Items | 1 |
| Installation Type | Freestanding |
| Frame Material | Metal |
| Included Components | Kids storage unit |
| Model Name | Kids Storage Shelf |
| Specific Uses for Product | Books/Toy Storage/Clothes |
| Room Type | Kids Room/Bedroom/Playroom |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Large storage space organizes toys and books efficiently• Eleven fabric bins for holding books, toys, clothes and more
• The cabinet hides clutter, keeping up appearances
• Strong P2 MDF board for stability
• Simply wipe the surface to keep clean
• Three stickers to personalize their space
• Suitable height for children, they can reach for their things and put them back
• Assembly required
Specifications:
• Color: White, Gray• Material: MDF, Steel, Non-Woven Fabric
• Overall Dimensions: 41.3" L x 11.8" W x 31.5" H
• Top Shelf: Left: 24.1" L x 10.6" W x 3.3" H. Right: 15.7" L x 10.6" W x 3.3" H
• Storage Cabinet: Total: 15.6" L x 10.4" W x 12.2" H. Inside: 14.6" L x 9.4" W x 9.8" H
• Storage Bin: Small: 7.9" L x 9.4" W x 5.1" H. Large: 7.9" L x 10.8" W x 5.9" H
• Maximum Load: Each bin: 1 lb. Total: 44 lbs.
• Recommended Age: 3-8 years
• Approved Age: 3+ years
• Safety Standard: ASTM F963, CPSIA
Package Includes:
• 1 x Kids Storage Unit• 11 x Fabric Bins
• 3 x Stickers
• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Is clutter and mess becoming a problem? That's a thing of the past with This kids storage unit. It features 11 fabric bins to keep toys, books and more in order. Made from smooth, easy-to-clean P2 MDF board, it's stable and balanced. Its kid-friendly height lets children get their own things and, importantly, put them back. It also includes three fun stickers to add personality and create a fun atmosphere in any space. No more scattered items—just a clean, organized room.
Highlights:
• Spacious Storage: This toy shelf features a large top shelf divided into two sections, 11 fabric bins, and a storage cabinet – great for keeping toys, books, and other loose items organized• Customizable: Comes with three fun stickers to decorate the toy storage shelf, adding personality and creating a vibrant atmosphere
• Solid and Easy to Clean: Made from P2 MDF board, this kids shelf is strong and stable, whilst its smooth surface can be wiped clean easily
• Child-Friendly Design: At a low height of 80cm, the kids toy shelf enables children to easily reach and put things back, helping them develop independence while tidying up and organizing their space.
• Toy Shelf Organizer Dimensions: 41.3" L x 11.8" W x 31.5" H. Weight Capacity: Each Drawer: 1 lb. Total: 44lbs. Recommended Age: 3-8 years. Assembly Required.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 41.3" L x 11.8" W x 31.5" H |
| Weight Capacity | 44 lbs |
| Weight Capacity Maximum | 44 lbs |
| Item Weight | 43 lbs |
Features:
| Colour | White |
| Material | MDF |
| Item Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 6 |
| Care Instructions | Wipe with damp cloth |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Finish Type | Painted |
| Shelf Type | Storage System Shelf |
| Are batteries required? | No |
| Special Features | Detachable/Durable/Space Saving |
| Required Assembly | Yes |
| Are batteries included? | No |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Product Name | Toy organizer |
| Number of Items | 1 |
| Installation Type | Freestanding |
| Frame Material | Metal |
| Included Components | Kids storage unit |
| Model Name | Kids Storage Shelf |
| Specific Uses for Product | Books/Toy Storage/Clothes |
| Room Type | Kids Room/Bedroom/Playroom |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Large storage space organizes toys and books efficiently• Eleven fabric bins for holding books, toys, clothes and more
• The cabinet hides clutter, keeping up appearances
• Strong P2 MDF board for stability
• Simply wipe the surface to keep clean
• Three stickers to personalize their space
• Suitable height for children, they can reach for their things and put them back
• Assembly required
Specifications:
• Color: White, Gray• Material: MDF, Steel, Non-Woven Fabric
• Overall Dimensions: 41.3" L x 11.8" W x 31.5" H
• Top Shelf: Left: 24.1" L x 10.6" W x 3.3" H. Right: 15.7" L x 10.6" W x 3.3" H
• Storage Cabinet: Total: 15.6" L x 10.4" W x 12.2" H. Inside: 14.6" L x 9.4" W x 9.8" H
• Storage Bin: Small: 7.9" L x 9.4" W x 5.1" H. Large: 7.9" L x 10.8" W x 5.9" H
• Maximum Load: Each bin: 1 lb. Total: 44 lbs.
• Recommended Age: 3-8 years
• Approved Age: 3+ years
• Safety Standard: ASTM F963, CPSIA
Package Includes:
• 1 x Kids Storage Unit• 11 x Fabric Bins
• 3 x Stickers
• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
























