










Freestanding Bathroom Cabinet with Drawer and 2 Doors, Tall Bathroom Cupboard for Kitchen, Study, Living Room
Do you need more storage space in your bathroom? Of course you do. This slim bathroom cabinet gives you that extra boost you need, without having to worry about finding a place for it. This bathroom floor cabinet fits into those tight corner spaces that otherwise get left empty. Use that extra space to store daily hygiene products, cleaning supplies or towels. Don't be stuck putting everything in the hallway unit, keep what you need close by, when you need it with This tall cabinet.
Highlights:
• Optimize Every Inch: Don't overlook the corner space in your bathroom! Measuring 11.8"D x 23.6"W x 31.5"H, this narrow storage cabinet occupies a small footprint while offer lots of storage space to keep everyday essentials at your fingertips.• Storage Master: Short on bathroom storage? This tall cabinet offers two 3-tier compartments for towels and toiletries. A central drawer keeps smaller items like toothpaste organized, while two three-level adjustable shelves easily fit taller bottles.
• All-Matching Design: With its elegant white finish, shaker doors, and cut-out handles, this linen cabinet blends seamlessly into any decor. Great for the bathroom, living room, or entryway, it adds a subtle touch of sophistication wherever it stands.
• Robust Build: Made with a solid MDF frame supporting up to 88 lbs. (40 kg), this tall storage cabinet features a water-resistant painted finish to guard against moisture. An anti-tipping strap on the back adds extra stability and safety.
• Storage Cabinet with Doors Information: Overall dimensions: 15.7" L x 11.8" W x 66.9" H (40 x 30 x 170 cm). Overall weight capacity: 88lbs./40kg. Assembly required.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 15.7" L x 11.8" W x 66.9" |
| Weight Capacity | 88 lbs |
| Base Width | 40 Centimeters |
| Item Weight | 44 lbs |
| Weight Capacity Maximum | 88 lbs |
Features:
| Colour | White |
| Material | MDF |
| Specification Met | SOR/2021-148 |
| Number of Racks | 0 |
| Required Assembly | Yes |
| Drawer Type | Under Mounted Slide |
| Room Type | Bathroom |
| Door Style | Slab Door |
| Number of Items | 1 |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Finish Type | Painted |
| Item Shape | Rectangular |
| Top Material | Engineered Wood |
| Number of Pieces | 1 |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Number of Shelves | 6 |
| Base Type | Legs |
| Hand Orientation | Both |
| Number of Compartments | 7 |
| Style | Modern |
| Is Customizable? | No |
| Handle Material | Metal |
| Number of Drawers | 1 |
| Construction Type | Wood-framed |
| Number of Levels | 7 |
| Special Features | Adjustable Shelf/Scratch Resistant/Stain Resistant |
| Pattern | Solid |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Door Orientation | Right |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Shelves | 6 |
| Number of Doors | 2 |
| Furniture Finish | Painted |
| Recommended Uses For Product | Towels |
| Installation Type | Freestanding |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• A drawer and 2 storage cabinets store toiletries and towels neatly• Shelves inside are adjustable to three different levels
• Cut-out handle ensures easy access and clean look
• MDF frame with painted finish for reliable construction
• Anti-tipping design enhances safety for family use
• Elevated base prevents water damage from bathroom spills
• Assembly required
Specifications:
• Colour: White• Material: MDF
• Overall Dimensions: 15.7" L x 11.8" W x 66.9" H (40 x 30 x 170 cm)
• Drawer Inner Size: 11.8" L x 9.3" W x 3.1" H (30 x 23.5 x 8 cm)
• Upper Cabinet Inner Size: 13.8" L x 10.2" W x 8.5" H (35 x 26 x 21.5 cm) (each tier)
• Bottom Cabinet Inner Size: 13.8" L x 10.2" W x 9.8" H (35 x 26 x 25 cm) (each tier)
• Weight Capacity: 88lbs./40kg (total), 11lbs./5kg (shelf), 6.6lbs./3kg (drawer)
Package Includes:
• 1 x Tall Bathroom Storage Cabinet• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Original: $109.94
-65%$109.94
$38.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Do you need more storage space in your bathroom? Of course you do. This slim bathroom cabinet gives you that extra boost you need, without having to worry about finding a place for it. This bathroom floor cabinet fits into those tight corner spaces that otherwise get left empty. Use that extra space to store daily hygiene products, cleaning supplies or towels. Don't be stuck putting everything in the hallway unit, keep what you need close by, when you need it with This tall cabinet.
Highlights:
• Optimize Every Inch: Don't overlook the corner space in your bathroom! Measuring 11.8"D x 23.6"W x 31.5"H, this narrow storage cabinet occupies a small footprint while offer lots of storage space to keep everyday essentials at your fingertips.• Storage Master: Short on bathroom storage? This tall cabinet offers two 3-tier compartments for towels and toiletries. A central drawer keeps smaller items like toothpaste organized, while two three-level adjustable shelves easily fit taller bottles.
• All-Matching Design: With its elegant white finish, shaker doors, and cut-out handles, this linen cabinet blends seamlessly into any decor. Great for the bathroom, living room, or entryway, it adds a subtle touch of sophistication wherever it stands.
• Robust Build: Made with a solid MDF frame supporting up to 88 lbs. (40 kg), this tall storage cabinet features a water-resistant painted finish to guard against moisture. An anti-tipping strap on the back adds extra stability and safety.
• Storage Cabinet with Doors Information: Overall dimensions: 15.7" L x 11.8" W x 66.9" H (40 x 30 x 170 cm). Overall weight capacity: 88lbs./40kg. Assembly required.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 15.7" L x 11.8" W x 66.9" |
| Weight Capacity | 88 lbs |
| Base Width | 40 Centimeters |
| Item Weight | 44 lbs |
| Weight Capacity Maximum | 88 lbs |
Features:
| Colour | White |
| Material | MDF |
| Specification Met | SOR/2021-148 |
| Number of Racks | 0 |
| Required Assembly | Yes |
| Drawer Type | Under Mounted Slide |
| Room Type | Bathroom |
| Door Style | Slab Door |
| Number of Items | 1 |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Finish Type | Painted |
| Item Shape | Rectangular |
| Top Material | Engineered Wood |
| Number of Pieces | 1 |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Number of Shelves | 6 |
| Base Type | Legs |
| Hand Orientation | Both |
| Number of Compartments | 7 |
| Style | Modern |
| Is Customizable? | No |
| Handle Material | Metal |
| Number of Drawers | 1 |
| Construction Type | Wood-framed |
| Number of Levels | 7 |
| Special Features | Adjustable Shelf/Scratch Resistant/Stain Resistant |
| Pattern | Solid |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Door Orientation | Right |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Shelves | 6 |
| Number of Doors | 2 |
| Furniture Finish | Painted |
| Recommended Uses For Product | Towels |
| Installation Type | Freestanding |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• A drawer and 2 storage cabinets store toiletries and towels neatly• Shelves inside are adjustable to three different levels
• Cut-out handle ensures easy access and clean look
• MDF frame with painted finish for reliable construction
• Anti-tipping design enhances safety for family use
• Elevated base prevents water damage from bathroom spills
• Assembly required
Specifications:
• Colour: White• Material: MDF
• Overall Dimensions: 15.7" L x 11.8" W x 66.9" H (40 x 30 x 170 cm)
• Drawer Inner Size: 11.8" L x 9.3" W x 3.1" H (30 x 23.5 x 8 cm)
• Upper Cabinet Inner Size: 13.8" L x 10.2" W x 8.5" H (35 x 26 x 21.5 cm) (each tier)
• Bottom Cabinet Inner Size: 13.8" L x 10.2" W x 9.8" H (35 x 26 x 25 cm) (each tier)
• Weight Capacity: 88lbs./40kg (total), 11lbs./5kg (shelf), 6.6lbs./3kg (drawer)
Package Includes:
• 1 x Tall Bathroom Storage Cabinet• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
























