










Egg Chair, Patio Lounge Chair, Foldable Basket Chair with Large Seat Cushion, Side Pocket, Sand
Every outdoor spot needs an egg chair - why not complete yours with double the style: go for this single-seater piece . The large, curved design means you can fall back into it to hideaway, fitted with the large and plush cushion for lots of comfort. The frame is made from single parts: the long metal lines for full support, with fabric panels in-between so it can be folded to 1/4 extended size: easy to carry and store. Comes completes on a four-legged base for full support.
Highlights:
• Comfortable and Supportive Single Seater: Large size to relax with company. Fitted with inner seat and large padded cushion, can be relax into for hours on end. Great for gardens, porch areas and other favourite outdoor spots.• Semi-Steel Frame: Metal outer edges to create an overall strong and supportive structure - made for repeated use and supports you as you relax. Four-legged metal base to keep you balanced and stable.
• Foldable: Fabric panels in-between metal structure allow egg basket to be folded and grouped together - easy to store away so it doesn't get damaged. Easy to take with you.
• Overall Dimension: 46.5" L x 30.3" W x 54.7" H (118 x 77 x 139 cm). Seating Basket Size: 46.5" L x 26" W x 40.2" H (118 x 66 x 102 cm)
• Maximum load: 264 lbs. (120 kg). Assembly required.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 46.5" x 30.3" x 54.7" |
| Weight Capacity | 264 lbs |
| Maximum Weight Recommendation | 264 lbs |
| Seat Height | 40 Centimeters |
| Seat Length | 118 Centimeters |
| Item Weight | 36 lbs |
| Seat Back Interior Height | 102 Centimeters |
| Chair Backrest Width | 66 Centimeters |
| Width Range | 118 cm |
Features:
| Colour | Sand |
| Material | Steel |
| Seat Material | Polyester |
| Back Style | Padded Back |
| Arm Style | Armless |
| Tilting | No |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Configuration | Seat |
| Included Components | Cushion |
| Seat Depth | 66 Centimeters |
| Care Instructions | Spot Clean/Wipe Clean |
| Model Name | Egg Chair |
| Is Foldable | Yes |
| Special Features | Foldable/Side Pocket/Portable |
| Recommended Uses For Product | Lounging/Relaxing |
| Fabric Type | 100% Polyester |
| Item Shape | Round |
| Room Type | Patio Garden/Living Room |
| Cushion Style | Padded Cushion |
| Fill Material | Polyester |
| Finish Type | Powder Coated |
| Number of Items | 1 |
| Pattern | Solid |
| Style | Modern |
| Is Customizable? | No |
| Included Throw Pillow Quantity | 0 |
| Leg Style | Crossed Metal Legs |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Required Assembly | Yes |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
| Has Less than 30 Percent State of Charge | No |
| Has Replaceable Battery | No |
| Is Battery Non Spillable | No |
| Has Multiple Battery Powered Components | No |
| Is OEM Sourced Product | No |
| Upholstery Fabric Type | Polyester |
Overview:
• For all outdoor/garden areas - but can also be used indoors• single-seater design
• Large comfortable cushion with bottom seat for support
• Outer metal frame with fabric panels to fold and store away easily
• Side pocket for convenient storage
• Bottom four-legged base for full support
• Maximum load 264 lbs. (120 kg), assembly required
Specifications:
• Colour: Sand• Material: Steel, Polyester, PP Cotton
• Overall Dimension: 46.5" L x 30.3" W x 54.7" H (118 x 77 x 139 cm)
• Seating Basket Size: 46.5" L x 26" W x 40.2" H (118 x 66 x 102 cm)
• Bottom Cushion Size: 29.5" L x 23.6" W x 1.2" T (75 x 60 x 3T cm)
• Cushion Size (back and seat): 47.2" L x 47.2" W x 4.3" T (120 x 120 x 11T cm)
• Base Size: 42.5" L x 31.5" W (108 x 80 cm)
• Weight Capacity: 264 lbs. (120 kg)
• Note: You need to disassemble the base before folding the basket
Package Includes:
• 1 x Egg Chair• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Every outdoor spot needs an egg chair - why not complete yours with double the style: go for this single-seater piece . The large, curved design means you can fall back into it to hideaway, fitted with the large and plush cushion for lots of comfort. The frame is made from single parts: the long metal lines for full support, with fabric panels in-between so it can be folded to 1/4 extended size: easy to carry and store. Comes completes on a four-legged base for full support.
Highlights:
• Comfortable and Supportive Single Seater: Large size to relax with company. Fitted with inner seat and large padded cushion, can be relax into for hours on end. Great for gardens, porch areas and other favourite outdoor spots.• Semi-Steel Frame: Metal outer edges to create an overall strong and supportive structure - made for repeated use and supports you as you relax. Four-legged metal base to keep you balanced and stable.
• Foldable: Fabric panels in-between metal structure allow egg basket to be folded and grouped together - easy to store away so it doesn't get damaged. Easy to take with you.
• Overall Dimension: 46.5" L x 30.3" W x 54.7" H (118 x 77 x 139 cm). Seating Basket Size: 46.5" L x 26" W x 40.2" H (118 x 66 x 102 cm)
• Maximum load: 264 lbs. (120 kg). Assembly required.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 46.5" x 30.3" x 54.7" |
| Weight Capacity | 264 lbs |
| Maximum Weight Recommendation | 264 lbs |
| Seat Height | 40 Centimeters |
| Seat Length | 118 Centimeters |
| Item Weight | 36 lbs |
| Seat Back Interior Height | 102 Centimeters |
| Chair Backrest Width | 66 Centimeters |
| Width Range | 118 cm |
Features:
| Colour | Sand |
| Material | Steel |
| Seat Material | Polyester |
| Back Style | Padded Back |
| Arm Style | Armless |
| Tilting | No |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Configuration | Seat |
| Included Components | Cushion |
| Seat Depth | 66 Centimeters |
| Care Instructions | Spot Clean/Wipe Clean |
| Model Name | Egg Chair |
| Is Foldable | Yes |
| Special Features | Foldable/Side Pocket/Portable |
| Recommended Uses For Product | Lounging/Relaxing |
| Fabric Type | 100% Polyester |
| Item Shape | Round |
| Room Type | Patio Garden/Living Room |
| Cushion Style | Padded Cushion |
| Fill Material | Polyester |
| Finish Type | Powder Coated |
| Number of Items | 1 |
| Pattern | Solid |
| Style | Modern |
| Is Customizable? | No |
| Included Throw Pillow Quantity | 0 |
| Leg Style | Crossed Metal Legs |
| Assembly Instructions | Require Assembly |
| Required Assembly | Yes |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
| Has Less than 30 Percent State of Charge | No |
| Has Replaceable Battery | No |
| Is Battery Non Spillable | No |
| Has Multiple Battery Powered Components | No |
| Is OEM Sourced Product | No |
| Upholstery Fabric Type | Polyester |
Overview:
• For all outdoor/garden areas - but can also be used indoors• single-seater design
• Large comfortable cushion with bottom seat for support
• Outer metal frame with fabric panels to fold and store away easily
• Side pocket for convenient storage
• Bottom four-legged base for full support
• Maximum load 264 lbs. (120 kg), assembly required
Specifications:
• Colour: Sand• Material: Steel, Polyester, PP Cotton
• Overall Dimension: 46.5" L x 30.3" W x 54.7" H (118 x 77 x 139 cm)
• Seating Basket Size: 46.5" L x 26" W x 40.2" H (118 x 66 x 102 cm)
• Bottom Cushion Size: 29.5" L x 23.6" W x 1.2" T (75 x 60 x 3T cm)
• Cushion Size (back and seat): 47.2" L x 47.2" W x 4.3" T (120 x 120 x 11T cm)
• Base Size: 42.5" L x 31.5" W (108 x 80 cm)
• Weight Capacity: 264 lbs. (120 kg)
• Note: You need to disassemble the base before folding the basket
Package Includes:
• 1 x Egg Chair• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
























