










Bar Stools Set of 2, Swivel Counter Height Barstools with Adjustable Height, Linen Upholstered Bar Chairs with Round Metal Base and Footrest, Cream
Bring modern style and convenient functionality to your kitchen or bar area with these two swivel bar stools . This counter stool features a tufted padded design with a back. Its height is adjustable. In addition, its 360° rotation will allow you to turn around and talk to your friends. Its footrest at the bottom prevents your legs from dangling. Enjoy the set of adjustable stools today.
Highlights:
• Set of Two: These counter height barstools come in a set of 2 for the perfect match in your dining room.• Designed For Your Comfort: Counter stools have a soft seat and back with padded design and breathable linen fabric. A footrest at the bottom encourages proper body posture.
• Adjustable Height: Easily change the counter height to bar height with the kitchen stool's flexible seat height and rotate it to talk to a friend across the room with a 360° swivel.
• Metal Base: The round metal base of the kitchen island stools is heavy, so it will stay in place when you sit on it. Non-slip rubber pads on the feet of the chairs will prevent your floor from scratching when you move them.
• Bar Chair Information: Overall Dimensions: 18.1" L x 19.7" W x 33.5" -41.7" H (46 x 50 x 85-106 cm). Weight Capacity: 264lbs (120 kg). Easy to assemble.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 18.1" x 19.7" x 33.5" -41.7" |
| Weight Capacity | 264 lbs |
| Seat Height | 82 Centimeters |
| Seat Width | 34.00 Centimeters |
| Item Weight | 30.9 lbs |
| Maximum Weight Recommendation | 264 lbs |
Features:
| Colour | Cream White |
| Material | Polyester |
| Frame Material | Metal |
| Seat Material | Polyester |
| Item Shape | Round |
| Number of Items | 2 |
| Required Assembly | Yes |
| Care Instructions | Wipe Clean |
| Furniture Finish | Painted |
| Are batteries required? | No |
| Are batteries included? | No |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Packaged in a set of 2, it's excellent for creating a coordinating look in your home• Seat height is adjustable to counter height or bar height. The swivel seat ensures free rotation
• Linen fabric upholstery and curved backrest provide optimal comfort
• Channel tufts and undercut design make a distinctive statement in any setting
• The large round base keep the stool balanced when not in use
• Non-slip rubber pads will prevent your floor from scratching
• Essential to place it in bars, kitchens, and high dining rooms
• Assembly required
Specifications:
• Colour: Cream• Materials: Polyester, Metal
• Overall Dimensions: 18.1" L x 19.7" W x 33.5" -41.7" H (46 x 50 x 85-106 cm)
• Seat Dimensions: 13.4" L x 16.9" W x 24" -32.3" H (34 x 43 x 61-82 cm)
• Base Dimensions: Φ15.2" (38.5 cm)
• Weight Capacity: 264lbs (120 kg)
Package Includes:
• 2 x Stools• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring modern style and convenient functionality to your kitchen or bar area with these two swivel bar stools . This counter stool features a tufted padded design with a back. Its height is adjustable. In addition, its 360° rotation will allow you to turn around and talk to your friends. Its footrest at the bottom prevents your legs from dangling. Enjoy the set of adjustable stools today.
Highlights:
• Set of Two: These counter height barstools come in a set of 2 for the perfect match in your dining room.• Designed For Your Comfort: Counter stools have a soft seat and back with padded design and breathable linen fabric. A footrest at the bottom encourages proper body posture.
• Adjustable Height: Easily change the counter height to bar height with the kitchen stool's flexible seat height and rotate it to talk to a friend across the room with a 360° swivel.
• Metal Base: The round metal base of the kitchen island stools is heavy, so it will stay in place when you sit on it. Non-slip rubber pads on the feet of the chairs will prevent your floor from scratching when you move them.
• Bar Chair Information: Overall Dimensions: 18.1" L x 19.7" W x 33.5" -41.7" H (46 x 50 x 85-106 cm). Weight Capacity: 264lbs (120 kg). Easy to assemble.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 18.1" x 19.7" x 33.5" -41.7" |
| Weight Capacity | 264 lbs |
| Seat Height | 82 Centimeters |
| Seat Width | 34.00 Centimeters |
| Item Weight | 30.9 lbs |
| Maximum Weight Recommendation | 264 lbs |
Features:
| Colour | Cream White |
| Material | Polyester |
| Frame Material | Metal |
| Seat Material | Polyester |
| Item Shape | Round |
| Number of Items | 2 |
| Required Assembly | Yes |
| Care Instructions | Wipe Clean |
| Furniture Finish | Painted |
| Are batteries required? | No |
| Are batteries included? | No |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Packaged in a set of 2, it's excellent for creating a coordinating look in your home• Seat height is adjustable to counter height or bar height. The swivel seat ensures free rotation
• Linen fabric upholstery and curved backrest provide optimal comfort
• Channel tufts and undercut design make a distinctive statement in any setting
• The large round base keep the stool balanced when not in use
• Non-slip rubber pads will prevent your floor from scratching
• Essential to place it in bars, kitchens, and high dining rooms
• Assembly required
Specifications:
• Colour: Cream• Materials: Polyester, Metal
• Overall Dimensions: 18.1" L x 19.7" W x 33.5" -41.7" H (46 x 50 x 85-106 cm)
• Seat Dimensions: 13.4" L x 16.9" W x 24" -32.3" H (34 x 43 x 61-82 cm)
• Base Dimensions: Φ15.2" (38.5 cm)
• Weight Capacity: 264lbs (120 kg)
Package Includes:
• 2 x Stools• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
























