











9.7ft Offset Patio UmbrellaCantilever Parasol with Crank Handle, 8 Ribs and Cross Base for Outdoor, Sun Shade, Cream
Enhance your patio experience into the evening With this large offset umbrella. Its cantilever design optimizes space, while the UV and fade-resistant heavy-duty polyester canopy and rust-free, powder-coated steel frame ensure durability and strong support. Great for both sun protection and creating a pleasant outdoor atmosphere.
Highlights:
⢠9.7ft Outdoor Umbrella: Enjoy ample and comfortable shade on sunny days with the cantilever umbrella, suitable for your garden, terrace, poolside, or beach.⢠Enhanced Stability: Crafted with a strong steel pole and equipped with 8 supportive ribs and a cross base, this patio umbrella maintains high stability and comes with a base for added firmness.
⢠Versatile Offset Umbrella: Great for shading large patio furniture setups without center mounting options. This offset umbrella easily covers outdoor sectionals, pool lounge chairs, or dining sets, providing essential shade effortlessly.
⢠Easy-to-Use: Features a user-friendly hand crank open system that allows for quick and effortless opening and closing of the deck umbrella, which includes a base for convenience.
⢠Patio Offset Umbrella Information: Overall Dimension: Ф116.1" x 96.5" Р(Ф295 x 245 cm), requiring assembly. Note: Cross base is included; additional weights are necessary for optimal stability.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | Ф116.1" x 96.5" Р|
| Item Weight | 28 lbs |
Features:
| Colour | Grey |
| Material | Steel |
| Canopy Diameter Value | 295 Centimeters |
| Pattern | Solid |
| Care Instructions | Wipe With Damp Cloth |
| Specific Uses for Product | Sun |
| Opening Mechanism | Crank Lift |
| Are batteries required? | No |
| Recommended Uses For Product | Patio |
| Frame Material | Steel |
| Handle Material | Alloy Steel |
| Item Shape | Round |
| Shaft Material | Steel |
| Canopy Material | Polyester |
| Target Audience | Adult |
| Are batteries included? | No |
| Style | Modern |
| Umbrella Tilt Mechanism | Manual Tilt |
| Number of Items | 1 |
| Special Features | UV Resistant/Water Resistant |
| Indoor Outdoor Usage | Outdoor |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
⢠9.7ft (2.95m) diameter canopy provides full shade in parks, gardens, patios, beaches, pools, and other outdoor areas⢠Thick, heavy-duty steel pole and 8 ribs with a powder-coated finish support the large umbrella
⢠Opens and closes effortlessly with a crank lifting system
⢠Canopy angle is easily adjustable to meet your needs
⢠Includes a heavy-duty steel cross base for enhanced stability
⢠Cross base included
⢠additional weights needed
⢠Assembly required
Specifications:
⢠Colour: Grey⢠Material: Steel, polyester fabric
⢠Product Dimension: Ф116.1" x 96.5" Р(Ф295 x 245 cm)
⢠Crossed Base Size: 35.4" L x 3.5" W x 1.8" H (90 x 9 x 4.5 cm)
Package Includes:
⢠1 x Garden Umbrella with Base⢠1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Original: $84.29
-65%$84.29
$29.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enhance your patio experience into the evening With this large offset umbrella. Its cantilever design optimizes space, while the UV and fade-resistant heavy-duty polyester canopy and rust-free, powder-coated steel frame ensure durability and strong support. Great for both sun protection and creating a pleasant outdoor atmosphere.
Highlights:
⢠9.7ft Outdoor Umbrella: Enjoy ample and comfortable shade on sunny days with the cantilever umbrella, suitable for your garden, terrace, poolside, or beach.⢠Enhanced Stability: Crafted with a strong steel pole and equipped with 8 supportive ribs and a cross base, this patio umbrella maintains high stability and comes with a base for added firmness.
⢠Versatile Offset Umbrella: Great for shading large patio furniture setups without center mounting options. This offset umbrella easily covers outdoor sectionals, pool lounge chairs, or dining sets, providing essential shade effortlessly.
⢠Easy-to-Use: Features a user-friendly hand crank open system that allows for quick and effortless opening and closing of the deck umbrella, which includes a base for convenience.
⢠Patio Offset Umbrella Information: Overall Dimension: Ф116.1" x 96.5" Р(Ф295 x 245 cm), requiring assembly. Note: Cross base is included; additional weights are necessary for optimal stability.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | Ф116.1" x 96.5" Р|
| Item Weight | 28 lbs |
Features:
| Colour | Grey |
| Material | Steel |
| Canopy Diameter Value | 295 Centimeters |
| Pattern | Solid |
| Care Instructions | Wipe With Damp Cloth |
| Specific Uses for Product | Sun |
| Opening Mechanism | Crank Lift |
| Are batteries required? | No |
| Recommended Uses For Product | Patio |
| Frame Material | Steel |
| Handle Material | Alloy Steel |
| Item Shape | Round |
| Shaft Material | Steel |
| Canopy Material | Polyester |
| Target Audience | Adult |
| Are batteries included? | No |
| Style | Modern |
| Umbrella Tilt Mechanism | Manual Tilt |
| Number of Items | 1 |
| Special Features | UV Resistant/Water Resistant |
| Indoor Outdoor Usage | Outdoor |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
⢠9.7ft (2.95m) diameter canopy provides full shade in parks, gardens, patios, beaches, pools, and other outdoor areas⢠Thick, heavy-duty steel pole and 8 ribs with a powder-coated finish support the large umbrella
⢠Opens and closes effortlessly with a crank lifting system
⢠Canopy angle is easily adjustable to meet your needs
⢠Includes a heavy-duty steel cross base for enhanced stability
⢠Cross base included
⢠additional weights needed
⢠Assembly required
Specifications:
⢠Colour: Grey⢠Material: Steel, polyester fabric
⢠Product Dimension: Ф116.1" x 96.5" Р(Ф295 x 245 cm)
⢠Crossed Base Size: 35.4" L x 3.5" W x 1.8" H (90 x 9 x 4.5 cm)
Package Includes:
⢠1 x Garden Umbrella with Base⢠1 x Manual
Package Quantity: 1.0
























