










47" x 30" Dining Table, Farmhouse Dining Room Table with Pine Wood Frame and Angled Legs, Natural
Making dinner times as relaxing and as fancy as you want, thanks to This wood dining table. Pairs the sleek profile with smooth surface for a classic look. The structure is made from solid pine wood to ensure a strong and supportive base, with non-slip foot pads at the bottom for that extra stability. So sit down and enjoy company - wherever it may be.
Highlights:
• Create a Dining Nook: Comfortably seats 4 people during weekly evenings with your family, the large top at 47.2" L x 29.5" W (120 x 75 cm), provides lots of space for spaghetti, lasagna, steak, salads, and desserts, easy to clean with a damp after meal.• Farmhouse Style: The sleek profile with round corners and cylindrical legs makes this kitchen table a low-key statement to various decorative setups. Create an inviting atmosphere in your home in no time.
• Wood Structure: Made of solid pine wood frame with painted finish, this space-saving dining table is stable and resistant to light scratches and water splash, allowing for effortless maintenance. Also, the non-slip foot pads on the bottom can well prevent ground scratched.
• Widely Usage: It is not only a dinner table, but also can be used as a coffee table in the living room, a large table in the kitchen, a workplace in home office and more.
• Dining Room Table Info: Overall Dimension: 47.2" L x 29.5" W x 29.9" H (120 x 75 x 76 cm). Weight Capacity: 110lbs/50kg. Assembly required
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 47.2" L x 29.5" W x 29.9" H |
| Weight Capacity | 110 lbs |
| Table Top Size | 47.2" L x 29.5" W |
| Table Height | 60-89cm |
| Table Size | 47.2" L x 29.5" W x 29.9" H |
Features:
| Material | Pine Wood |
| Colour | Natural Wood |
| Product Type | Dining Table |
| Location | Dining Room |
| Shape | Rectangular |
| Table Top Material | Wood |
| Base Material | Wood |
| Number In Set | 1 |
| Foldable | No |
| Lift Top | No |
| Extendable | No |
| Seating Capacity | 4 |
| Drawers Included | No |
| Shelves Included | No |
| Wheels Included | No |
| Legs Included | Yes |
| Bookcase Included | No |
| CPU Storage Included | No |
| Cable Management Included | No |
| Cup Holder Included | No |
| Headphone Hook Included | No |
| Keyboard Tray Included | No |
| Monitor Arm Included | No |
| Cabinets Included | No |
| Writing Blackboard Included | No |
| Storage Included | No |
| Tray Included | No |
| Foot Pads Included | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
| Stain Resistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
Overview:
• Farmhouse style, blends perfectly with most home decorations• Four-seater size, perfect for your kitchen and dining spaces
• Comes with spacious tabletop for holding foods and drinks
• Solid pine wood frame with painting finish for strength and gentle protection
• Non-slip foot pads protect the floor from scratched
• Assembly required
Specifications:
• Colour: Natural, White• Materials: Pine Wood
• Overall Dimension: 47.2" L x 29.5" W x 29.9" H (120 x 75 x 76 cm)
• Minimum Applicable Area: 34 ft² (3.2m²)
• Weight Capacity: 110lbs/50kg
Package Includes:
• 1 x Dining Table• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Original: $117.27
-65%$117.27
$41.04Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Making dinner times as relaxing and as fancy as you want, thanks to This wood dining table. Pairs the sleek profile with smooth surface for a classic look. The structure is made from solid pine wood to ensure a strong and supportive base, with non-slip foot pads at the bottom for that extra stability. So sit down and enjoy company - wherever it may be.
Highlights:
• Create a Dining Nook: Comfortably seats 4 people during weekly evenings with your family, the large top at 47.2" L x 29.5" W (120 x 75 cm), provides lots of space for spaghetti, lasagna, steak, salads, and desserts, easy to clean with a damp after meal.• Farmhouse Style: The sleek profile with round corners and cylindrical legs makes this kitchen table a low-key statement to various decorative setups. Create an inviting atmosphere in your home in no time.
• Wood Structure: Made of solid pine wood frame with painted finish, this space-saving dining table is stable and resistant to light scratches and water splash, allowing for effortless maintenance. Also, the non-slip foot pads on the bottom can well prevent ground scratched.
• Widely Usage: It is not only a dinner table, but also can be used as a coffee table in the living room, a large table in the kitchen, a workplace in home office and more.
• Dining Room Table Info: Overall Dimension: 47.2" L x 29.5" W x 29.9" H (120 x 75 x 76 cm). Weight Capacity: 110lbs/50kg. Assembly required
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 47.2" L x 29.5" W x 29.9" H |
| Weight Capacity | 110 lbs |
| Table Top Size | 47.2" L x 29.5" W |
| Table Height | 60-89cm |
| Table Size | 47.2" L x 29.5" W x 29.9" H |
Features:
| Material | Pine Wood |
| Colour | Natural Wood |
| Product Type | Dining Table |
| Location | Dining Room |
| Shape | Rectangular |
| Table Top Material | Wood |
| Base Material | Wood |
| Number In Set | 1 |
| Foldable | No |
| Lift Top | No |
| Extendable | No |
| Seating Capacity | 4 |
| Drawers Included | No |
| Shelves Included | No |
| Wheels Included | No |
| Legs Included | Yes |
| Bookcase Included | No |
| CPU Storage Included | No |
| Cable Management Included | No |
| Cup Holder Included | No |
| Headphone Hook Included | No |
| Keyboard Tray Included | No |
| Monitor Arm Included | No |
| Cabinets Included | No |
| Writing Blackboard Included | No |
| Storage Included | No |
| Tray Included | No |
| Foot Pads Included | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
| Stain Resistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
Overview:
• Farmhouse style, blends perfectly with most home decorations• Four-seater size, perfect for your kitchen and dining spaces
• Comes with spacious tabletop for holding foods and drinks
• Solid pine wood frame with painting finish for strength and gentle protection
• Non-slip foot pads protect the floor from scratched
• Assembly required
Specifications:
• Colour: Natural, White• Materials: Pine Wood
• Overall Dimension: 47.2" L x 29.5" W x 29.9" H (120 x 75 x 76 cm)
• Minimum Applicable Area: 34 ft² (3.2m²)
• Weight Capacity: 110lbs/50kg
Package Includes:
• 1 x Dining Table• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
























