











Porch Swing Cushion Garden Bench Cushion with Backrest, Non-Slip 3-Seater Thick Pad, Swing Chair Mat Replacement for Indoor and Outdoor, 59.1" x 38.6", Black
three-seater replacement patio cushions are a fantastic addition to any metal or wooden bench. The patio furniture cushion replacement adds to the comfort of your current seating. For your convenience, these lawn chair cushions are made of polyester cloth with a thick sponge filling. The outdoor seat cushions are designed to securely attach to your outdoor furniture, allowing for a more comfortable seating experience.
Highlights:
• Comfortable Sitting: The thick patio chair cushion with good rebound effect provides a superior sitting experience. 59.1" (150 cm) width allows two adults to sit spaciously or a family of three to sit close together.• Non-Slip: Six additional ties attached to the bench help keep the swing cushion in place and prevent the filling from shifting.
• Long-Term Use: With a good rebound effect, this patio swing cushion replacement is comfortable and breathable, not easily deformed and unsightly.
• Elegant Design: If you're looking for a way to spruce up your garden furniture, these outdoor chair cushions could be just what you need. They're an excellent option for adding extra comfort to benches or garden sofas or replacing worn-out cushions.
• Patio Cushion Dimensions: Overall Size: 38.6" L x 59.1" W x 3.1" D (98 x 150 x 8 cm). Please Note: Bench cushion is not washable.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 38.6" x 59.1" x 3.1" |
| Item Width Shorter Edge | 98 Centimeters |
| Item Weight | 7 lbs |
| Item Length Longer Edge | 150 Centimeters |
Features:
| Colour | Black |
| Material | Polyester |
| Pattern | Solid |
| Pillow Type | Furniture Cushion |
| Are batteries required? | No |
| Cover Material | Polyester |
| Care Instructions | Wipe Clean |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| Item Shape | L-Shape |
| Style | Modern |
| Item Firmness Description | Medium |
| Are batteries included? | No |
| Fill Material | Polyester |
| Special Features | Thick sponge/3 seater/With straps |
| Item Thickness Decimal Value | 8 |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Manufacturer Contact Information | 101-1251 Tapscott Road Scarborough |
Overview:
• 59.1" (150 cm) width allows two adults to sit spaciously or a family of three to sit close together• Thick sponge filling offers a superior sitting experience
• Overstuffed construction for extra comfort and longevity
• Tie rope attached for secure fastening to outdoor furniture
• Modern and contemporary style
• Please Note: Bench cushion is not washable
Specifications:
• Colour: Black• Materials: Polyester, Cotton
• Overall Size: 38.6" L x 59.1" W x 3.1" D (98 x 150 x 8 cm)
• Seat Size: 59.1" W x 19.3" D (150 x 49 cm)
• Backrest Height: 19.3" H (49 cm)
Package Includes:
• 1 x Cushion• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Original: $40.31
-65%$40.31
$14.11Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
three-seater replacement patio cushions are a fantastic addition to any metal or wooden bench. The patio furniture cushion replacement adds to the comfort of your current seating. For your convenience, these lawn chair cushions are made of polyester cloth with a thick sponge filling. The outdoor seat cushions are designed to securely attach to your outdoor furniture, allowing for a more comfortable seating experience.
Highlights:
• Comfortable Sitting: The thick patio chair cushion with good rebound effect provides a superior sitting experience. 59.1" (150 cm) width allows two adults to sit spaciously or a family of three to sit close together.• Non-Slip: Six additional ties attached to the bench help keep the swing cushion in place and prevent the filling from shifting.
• Long-Term Use: With a good rebound effect, this patio swing cushion replacement is comfortable and breathable, not easily deformed and unsightly.
• Elegant Design: If you're looking for a way to spruce up your garden furniture, these outdoor chair cushions could be just what you need. They're an excellent option for adding extra comfort to benches or garden sofas or replacing worn-out cushions.
• Patio Cushion Dimensions: Overall Size: 38.6" L x 59.1" W x 3.1" D (98 x 150 x 8 cm). Please Note: Bench cushion is not washable.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 38.6" x 59.1" x 3.1" |
| Item Width Shorter Edge | 98 Centimeters |
| Item Weight | 7 lbs |
| Item Length Longer Edge | 150 Centimeters |
Features:
| Colour | Black |
| Material | Polyester |
| Pattern | Solid |
| Pillow Type | Furniture Cushion |
| Are batteries required? | No |
| Cover Material | Polyester |
| Care Instructions | Wipe Clean |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| Item Shape | L-Shape |
| Style | Modern |
| Item Firmness Description | Medium |
| Are batteries included? | No |
| Fill Material | Polyester |
| Special Features | Thick sponge/3 seater/With straps |
| Item Thickness Decimal Value | 8 |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Manufacturer Contact Information | 101-1251 Tapscott Road Scarborough |
Overview:
• 59.1" (150 cm) width allows two adults to sit spaciously or a family of three to sit close together• Thick sponge filling offers a superior sitting experience
• Overstuffed construction for extra comfort and longevity
• Tie rope attached for secure fastening to outdoor furniture
• Modern and contemporary style
• Please Note: Bench cushion is not washable
Specifications:
• Colour: Black• Materials: Polyester, Cotton
• Overall Size: 38.6" L x 59.1" W x 3.1" D (98 x 150 x 8 cm)
• Seat Size: 59.1" W x 19.3" D (150 x 49 cm)
• Backrest Height: 19.3" H (49 cm)
Package Includes:
• 1 x Cushion• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
























