










1-Seat Outdoor Porch Swing Patio Swing with Adjustable Canopy, Removable Seat and Back Cushion for Garden, Poolside
Swing through the summer and soak up the sun on patio swing chair with a stand. It is made with a robust steel frame for reliable outdoor use. Place it in outdoor spaces like the porch, poolside, garden, backyard, or balcony. Tilt the top to prevent sunburns and eliminate glare. Enjoy gently swaying in the breeze—summer's going to be great.
Highlights:
• Stable Structure: Our outdoor swing chair is made of solid powder-coated steel, which has been hand-selected to endure outdoor environments.• Comfortable Swing Seat: Experience enhanced outdoor comfort with a generously wide seat measuring 25.6" (65 cm) and featuring seat and back cushions.
• Large Adjustable Canopy: This porch swing's large canopy can keep you cool and shade the summer sun. The roof can be tilted to eliminate glare.
• 2 Magazine Pockets: These pockets provide convenient storage for your reading materials and keep them within easy reach while you relax.
• Swing Chair with Stand Information: Overall Dimension: 41.7" W x 44.5" D x 59.8" H (106 x 113 x 152 cm). Weight Capacity: 242 lbs (110 kg). Assembly required.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 41.7" W x 44.5" D x 59.8" H |
| Weight Capacity | 242 lbs |
| Maximum Weight Recommendation | 242 lbs |
| Item Weight | 33 lbs |
Features:
| Colour | Grey |
| Material | Steel |
| Maximum Compatible Number of Seats | 1 |
| Required Assembly | Yes |
| Finish Type | Powder Coated |
| Are batteries required? | No |
| Frame Material | Metal |
| Seat Depth | 45 Centimeters |
| Number of Items | 1 |
| Pattern | Solid |
| Are batteries included? | No |
| Age Gender Category | Unisex Adult |
| Style | Modern |
| Item Shape | Rectangular |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Seats 1 adult comfortably with its wide seat• Tilting the large canopy roof to get rid of glare
• Padded seat and back cushions bring super comfort
• 2 side pockets for your magazines
• Quality springs connect the swing, ensuring a smooth, gentle rocking motion
• 4 non-slip foot pads add the extra stability
• Assembly required
Specifications:
• Colour: Grey• Material: Steel, Polyester
• Overall Dimension: 41.7" W x 44.5" D x 59.8" H (106 x 113 x 152 cm)
• Canopy Size: 39.4" W x 43.7" D (100 x 111 cm)
• Canopy Angle: 30° forward and backward
• Seat Size (cushion not included): 25.6" W x 17.7" D x 18.1" H (65 x 45 x 46 cm)
• Back Size: 25.6" W x 18.9" H (65 x 48 cm)
• Cushion Size: 25.6" W x 1.6" D x 34.6" H (65 x 4 x 88 cm)
• Side Pocket Size: 15.7" L x 13.4" W (40 x 34 cm)
• Weight Capacity: 242 lbs (110 kg)
• Assembly Time: 15min
• Recommended Number of Installers: 2
Package Includes:
• 1 x Patio Swing Chair• 1 x Cushion
• 1 x Screw Kit
• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Swing through the summer and soak up the sun on patio swing chair with a stand. It is made with a robust steel frame for reliable outdoor use. Place it in outdoor spaces like the porch, poolside, garden, backyard, or balcony. Tilt the top to prevent sunburns and eliminate glare. Enjoy gently swaying in the breeze—summer's going to be great.
Highlights:
• Stable Structure: Our outdoor swing chair is made of solid powder-coated steel, which has been hand-selected to endure outdoor environments.• Comfortable Swing Seat: Experience enhanced outdoor comfort with a generously wide seat measuring 25.6" (65 cm) and featuring seat and back cushions.
• Large Adjustable Canopy: This porch swing's large canopy can keep you cool and shade the summer sun. The roof can be tilted to eliminate glare.
• 2 Magazine Pockets: These pockets provide convenient storage for your reading materials and keep them within easy reach while you relax.
• Swing Chair with Stand Information: Overall Dimension: 41.7" W x 44.5" D x 59.8" H (106 x 113 x 152 cm). Weight Capacity: 242 lbs (110 kg). Assembly required.
Weight & Dimensions:
| Overall Dimensions | 41.7" W x 44.5" D x 59.8" H |
| Weight Capacity | 242 lbs |
| Maximum Weight Recommendation | 242 lbs |
| Item Weight | 33 lbs |
Features:
| Colour | Grey |
| Material | Steel |
| Maximum Compatible Number of Seats | 1 |
| Required Assembly | Yes |
| Finish Type | Powder Coated |
| Are batteries required? | No |
| Frame Material | Metal |
| Seat Depth | 45 Centimeters |
| Number of Items | 1 |
| Pattern | Solid |
| Are batteries included? | No |
| Age Gender Category | Unisex Adult |
| Style | Modern |
| Item Shape | Rectangular |
| Manufacturer Contact Information | Markham |
Overview:
• Seats 1 adult comfortably with its wide seat• Tilting the large canopy roof to get rid of glare
• Padded seat and back cushions bring super comfort
• 2 side pockets for your magazines
• Quality springs connect the swing, ensuring a smooth, gentle rocking motion
• 4 non-slip foot pads add the extra stability
• Assembly required
Specifications:
• Colour: Grey• Material: Steel, Polyester
• Overall Dimension: 41.7" W x 44.5" D x 59.8" H (106 x 113 x 152 cm)
• Canopy Size: 39.4" W x 43.7" D (100 x 111 cm)
• Canopy Angle: 30° forward and backward
• Seat Size (cushion not included): 25.6" W x 17.7" D x 18.1" H (65 x 45 x 46 cm)
• Back Size: 25.6" W x 18.9" H (65 x 48 cm)
• Cushion Size: 25.6" W x 1.6" D x 34.6" H (65 x 4 x 88 cm)
• Side Pocket Size: 15.7" L x 13.4" W (40 x 34 cm)
• Weight Capacity: 242 lbs (110 kg)
• Assembly Time: 15min
• Recommended Number of Installers: 2
Package Includes:
• 1 x Patio Swing Chair• 1 x Cushion
• 1 x Screw Kit
• 1 x Manual
Package Quantity: 1.0
























